Tak prawdę powiedziawszy to CorelDraw niewiele byłby wart, gdyby nie wbudowana w nim możliwość łączenia figur, spawania ich, czy wyciągania z nich wspólnych części. Bo to właśnie dzięki tym opcjom użytkownicy mogą tworzyć na prawdę ciekawe wzory, figury, znaki, kształty… Korzystanie z CorelDraw bez wiedzy na ten temat, to jakby grzebać w ziemi łyżką, mimo iż obok leży szpadel…
Załóżmy, że mamy dwie proste figury, okręg i prostokąt, wzajem się przecinające, jak na przedstawionym przykładzie. Chcemy je zmodyfikować w odpowiedni sposób.
W tym celu w pasku menu wchodzimy pod pozycję Arrange, a następnie Shaping. Wyświetlonych zostanie 6 interesujących nas funkcji programu:
– Weld
– Trim
– Intersect
– Simplify
– Front minus back
– Back minus front
Wybranie każdej z tych pozycji spowoduje nieco inny efekt. Przyjrzyjmy się każdej z funkcji bliżej.
WELD (SPAWANIE)
Spowoduje połączenie ze sobą zaznaczonych figur, w ten sposób, że będą one stanowić całość, a w miejscach przenikania się figur, znikną ich wewnętrzne ściany.
TRIM (PRZYCINANIE)
Program przytnie nałożone na siebie figury, w zależności od tego, jak będą na siebie nachodzić (na niebiesko przedstawiono oryginalne kształty, na czerwono po przycięciu i rozsunięciu).
INTERSECT (WSPÓLNA CZĘŚĆ)
Zostanie wydzielona wspólna część obu figur, czyli całe pole, jakim figury się pokrywają.
SIMPLIFY (PROSTE PRZYCINANIE)
Spowoduje przycięcie nachodzących na siebie figur do odpowiednich kształtów (na niebiesko przedstawiono oryginalne kształty, na czerwono po przycięciu i rozsunięciu).
FRONT MINUS BACK (PRZÓD MINUS TYŁ)
Wierzchnia figura zostanie obcięta o figurę znajdującą się z tyłu, pokrywającą się z tą pierwszą.
BACK MINUS FRONT (TYŁ MINUS PRZÓD)
Spodnia figura zostanie obcięta o figurę znajdującą się u góry, pokrywającą się z tą pierwszą.
Jak widzimy, w ten oto sposób, z najprostszych kształtów – okręgów i prostokątów, można uzyskać nietypowe kształty. I zmieniając je wielokrotnie – możemy osiągnąć ciekawe znaki. Wystarczy się nieco pobawić i poświęcić temu odrobinkę czasu i uwagi.
0 Komentarzy
Łączenie,przycinanie oraz szybkie rysowanie figur w corel ćwiczyliśmy na informatyce. Oczywiście wyleciały z głowy pewne rzeczy . Dlatego dobrze, że odnalazłem ten artykuł na gruntowne odświeżenie pamięci. 😉