Strona główna Ciekawostki Czym są separatory wodno-olejowe?

Czym są separatory wodno-olejowe?

przez CoreBlog
czym sa separatory wodno olejowe

Separatory wodno-olejowe to urządzenia przeznaczone do oddzielania substancji oleistych od wody. Stosowane są powszechnie w układach gospodarki kondensatem. Dlaczego stosowanie separatorów woda-olej są tak często stosowane w układach sprężonego powietrza? Poznaj zasadę działania, zalety i korzyści, jakie wynikają z wdrożenia tego typu separatorów w układach sprężonego powietrza.

Separator wodno-olejowy — co to jest?

Separatory wodno-olejowe to urządzenia, które przeznaczone są do wydzielania wody z kondensatu wodno-olejowego powstającego w układach sprężonego powietrza. Kondensat wodno-olejowy jest substancją, która powstaje w wyniku uzdatniania sprężonego powietrza. Do powstawania kondensatu wodno-olejowego może dochodzić w sposób samoistny w układzie. Dochodzi do niego na przykład w czasie schładzania sprężonego powietrza w chłodnicy sprężarki. Obniżanie temperatury medium roboczego powoduje, że nadmiar zgromadzonej w nim pary wodnej ulega kondensacji. Kondensat wodno-olejowy powstaje w wielu miejscach układu. Przede wszystkim tam, gdzie umieszczone są elementy systemu uzdatniania sprężonego powietrza. W osuszaczach, filtrach, separatorach cyklonowych, ale także w zbiornikach ciśnieniowych.

Ważnym zadaniem jest skuteczne usuwanie kondensatu wodno-olejowego z układu. Wilgoć i olej w układzie sprężonego powietrza mogą powodować korozję elementów metalowych i uszkodzenia delikatnych komponentów narzędzi pneumatycznych. Co więcej, kondensat olejowy zatyka przewody i filtry, skracając żywotność urządzeń. Kondensat wodno-olejowy w niektórych procesach może znacząco wpływać na jakość produktów czy usług. Na przykład w  branży lakierniczej nawet niewielkie ilości oleju czy wilgoci w powietrzu mogą prowadzić do poważnych defektów powłok lakierniczych. Z kolei w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym, obecność oleju i wody w sprężonym powietrzu może zanieczyścić produkty, co skutkuje utratą zgodności z normami jakości i bezpieczeństwa. Warto również podkreślić, że nagromadzony kondensat zwiększa opory przepływu powietrza, co powoduje spadek ciśnienia i zmniejszenie wydajności całego układu.

Jak działa separator olejowy? Zadaniem separatora sprężonego powietrza jest oddzielenie wody z kondensatu. Urządzenia te pozwalają na zmniejszenie objętości kondensatu nawet o 90 %. Co więcej,  wydzielona z mieszaniny woda może być odprowadzona do kanalizacji.

Na rynku dostępne są separatory wodno-olejowe przeznaczone do separacji wody z kondensatów zawierających zarówno oleje, syntetyczne, jak i mineralne. Co więcej, znaleźć można także urządzenia, które wykorzystywane są do oddzielania wody z wysoko zemulgowanych kondensatów pochodzących ze sprężarek tłokowych.

Dlaczego warto w układach sprężonego powietrza stosować separatory wodno-olejowe?

Kondensat wodno-olejowy wymaga specjalistycznej utylizacji. Z powodu toksyczności zabronione jest jego usuwanie do kanalizacji. W Polsce dopuszczalna zawartość węglowodorów ropopochodnych (czyli także oleju) w odpadach odprowadzanych do kanalizacji nie może przekraczać 15 mg na 1 litr.

Warto podkreślić, że w układach sprężonego powietrza, szczególnie tych wykorzystywanych w dużych zakładach produkcyjnych, problemem może być ilość wytwarzanego dziennie kondensatu. W takim przypadku może ona przekraczać objętość 1 m3 dziennie. Stąd zmniejszenie objętości mieszaniny staje się wymogiem z powodu wyzwań związanych z przechowywaniem, transportem, jak i specjalistyczną utylizacją odpadu. Musisz wiedzieć, że utylizacja kondensatu wodno-olejowego, jako substancji toksycznej dla środowiska naturalnego jest kosztowna i może wpływać na obniżenie konkurencyjności zakładu. Problematyczne może być przechowywanie tak dużych ilości substancji toksycznych, a także jej transport do zakładów specjalizujących się w tego typu usługach. Dlatego też stosowanie separatorów wodno-olejowych zapewnia korzyści zarówno w zakresie finansowym, jak i logistycznym.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz